סיור בשוק הציפורים בכפר-קאסם חושף תופעה קשה. סחר בבעלי חיים ללא פיקוח, תוך ביצוע אינספור עבירות על חוק צער בעלי חיים מצד הסוחרים בשוק ומה שעומד לנגד עיניהם של הסוחרים הוא רווח כספי ותו לו. אולם, אין לטעות. השוק הוא רק קצהו של קרחון ותופעת הסחר בבעלי חיים בישראל היא תופעה נרחבת ותעשיה שמגלגלת מליונים, כל זאת על גבם של בעלי החיים.

השוק בכפר קאסם הוא בבחינת ה”דובדבן שבקצפת”. מאגר של סוחרים שלא חוששים לעבור על סעיפים רבים בחוק צער בעלי חיים, אולי מכיון שידוע להם שהאכיפה בנושא זה כמעט ולא קיימת. כל סוחר בשוק הוא בבחינת חוט מקשר. העקבות מובילות לסוחרים שמגדלים בעלי חיים מסוגים שונים בחוות מיוחדות, ללא היתר וללא פיקוח. מרבית התעשיה פועלת בשחור, ללא ניהול ספרי חשבונות, ללא דיווח לרשויות המתאימות. מדובר בסוחרים שפועלים בתחום עשרות שנים באין מפריע. ללא כל התייחסות לחוק צער בעלי חיים. הגידול ברובו מתבצע בתנאים קשים בהם שרויים בעלי החיים. השוק בכפר קאסם שמכונה גם “שוק הציפורים”, למרות שנמכרים שם בעלי חיים מכל הסוגים, הוא המקום אליו הכל מתנקז. סוחרים חדשים לצד ותיקים, יהודים לצד ערבים, כאלו שמגיעים רק בכדי למכור כמה יונים וכאלו שכבר מגיעים לשוק במשך 12 שנים. כאלו שהמכירה בשוק היא להם הכנסה צדדית וכאלו שלהם זהו מקור הפרנסה העיקרי, ניתן למצוא שם ילדים שמנצלים את ההזדמנות להרוויח כמה מאות שקלים ממכירת גורי כלבים ומבוגרים שמתנהלים שם במקצועיות ומיומנות רבה. נמכרים שם חיות מכל הסוגים: כלבים וחתולים, ארנבות, אווזים וברווזים, נחשים מכל הגדלים, תוכים ומכרסמים, כבשים וטווסים והיד עוד נטויה.

וכמובן כאשר יש ביקוש ההיצע זורם. לקוחות מגיעים אל השוק מכל רחבי הארץ. אף אחד אינו ממש מתחשב בסבל הנגרם לבעלי החיים כתוצאה מהסחר הזה. ישנם לא מעט בעלי חיים שלא שורדים את ימי המכירה ומתים תוך כדי. יום העבודה בשוק מתחיל בשעה שלוש לפנות בוקר כשמגיעים הסוחרים הראשונים ומתחילים להכין את הדוכנים לקראת בואם של הלקוחות. היום מסתיים בשעה חמש אחר הצהריים. בזמן זה כמות העברות על חוק צער בעלי חיים שמתבצעת במקום היא בלתי מתקבלת על הדעת. זה מתחיל בהובלה. בעלי החיים מובלים בתוך תאי מטען של רכבים, ברכבי פיק-אפ עם ארגזים פתוחים, ללא מחסה מהקור ומהרוח העזה שנוצרת בזמן הנסיעה, גם אלו שמובילים את בעלי החיים בתוך רכבים סגורים מעמיסים אותם בתנאי דוחק ובצפיפות קשה, ארגזים על גבי ארגזים ובקופסאות קרטון, ככל שהרכב יכול להכיל. כל בעל חיים נוסף שנדחס הוא עוד רווח פוטנציאלי. במהלך המכירה מרבית בעלי החיים מוחזקים בתוך הארגזים במצב של המתנה. בכמויות גדולות מהמותר, מצטופפים ונלחמים על כל מקום פנוי, רומסים האחד את השני. למרות שהחוק מגדיר כי מצב המתנה נועד לשם הובלה למשל או לצורך מתן טיפול רפואי, בעלי החיים נמצאים במצב זה במשך כל יום המכירה, בתוך ארגזים, כשהארגזים נערמים זה על גבי זה. בעלי הכנף הגדולים, כמו תרנגולות, ואווזים נקשרים ברגליהם באמצעות סרט דביק או בחבל על מנת שלא יברחו, כך הם ממתינים על האספלט, מנסים לשווא לשמור על שיווי משקל. ישנם כאלו שמדממים מהחיכוך עם האספלט. לעתים עורמים אותם האחד על השני בארגזי קרטון. את הטווסים אף עוטפים בשקי יוטה בכדי לצמצם את כמה שניתן את המקום אותו הם תופסים. לסוחרים אין רגישות לצרכיהם הבסיסיים של בעלי החיים כמו מי שתיה זמינים ומחסה מהשמש בימים החמים, כמו כן, הגנה מינימלית ממתקפת המבקרים. עומס המבקרים בשוק מתחיל כבר בשעה תשע בבוקר. תוך זמן קצר כבר לא ניתן לנוע בין הדוכנים, הורים וילדים וסתם סקרנים, כולם נוגעים, מרימים, ממששים. לקוחות ששולפים בכדי לבדוק את הסחורה, בעלי חיים שעוברים מיד ליד, ילדים שרק רוצים ללטף ואף אחד לא עוצר לרגע לחשוב על מצוקתם של בעלי החיים, אף אחד לא עוצר לתהות שמא מדובר ביצורים עם סף סיבולת מוגבל, הריי לא מדובר בחפצים. ככל שעומס הקונים גדל והולך, כך גדלה מצוקתם של בעלי החיים והסחר בהם הופך אותם למוצר מדף אטרקטיבי ללא שם, ללא רגש וללא צרכים. השוק בכפר קאסם הוא אינו מקרה בודד, זהו מקום המייצג תופעה כלל ארצית ומתאר באופן ברור את חוסר המודעות שלנו כחברה לצרכיהם הבסיסיים של בעלי החיים, את הדרך בה אנו רואים אותם, יצורים נחותים, ללא רגשות, ללא צרכים. יחסינו אל בעלי החיים הללו פוגע פגיעה מוסרית קשה בקשר הרעוע ממילא שקיים ביננו לבינם. המחזות הקשים של החזקת בעלי חיים בתנאים קשים ביותר, ללא התחשבות במצבם, תוך התעלמות מוחלטת מהחוק רק מחזקת את ההבנה שמצב שכזה צריך להשתנות. הוא לא צריך להתקיים לא בשוק הציפורים בכפר קאסם ולא בשום מקום אחר במדינת ישראל. מן הראוי שבעלי חיים יוחזקו לצורך מכירה רק באישור הרשויות, תוך פיקוח על ניהול ודרך המכירה.

אודות השוק

שוק הציפורים פועל בימי שבת במהלך כל השנה. בשוק קיימים 240 דוכנים קבועים, מתוכם 63 דוכנים המשמשים למכירת בעלי חיים. הדוכנים מסודרים בשתי שורות מקבילות הממוקמות בחלקו הצפוני של השוק. בנוסף לדוכנים אלו, משכיר בעל השוק מקומות ארעיים לסוחרים מזדמנים. סוחרים אלו נאמדים במספר עשרות והם מתמקמים במקומות פנויים, בסמוך לדוכנים הקבועים ובעיקר לאורך החומה הצפונית של השוק. הפעילות העיקרית בשוק אורכת כ 12 שעות, מהשעה 05:00 ועד 17:00. אוכלוסיית הסוחרים הנה מעורבת. חלקם מגיעים מהמגזר היהודי וחלקם מהמגזר הערבי. הלקוחות מגיעים אליו בעיקר מהמגזר היהודי. עלות השכרת דוכן קבוע הנה 100 שקלים ליום שבת (נכון לחודש מרץ 2012). ההכנסות של בעל השוק מהשכרת כלל הדוכנים בשוק זה במשך שנה מגיעים להערכת הארגון לכדי מליון שקלים וחצי. בעלי החיים הנמכרים דרך קבע בשוק הם: תוכים, תרנגולים, נחשים וזוחלים למיניהם, אוגרים, ארנבות, טווסים, דגים, שלוים, אווזים, ברווזים, אפרוחים למיניהם, גורי כלבים, גורי חתולים. בין היתר נמכרים בשוק בתדירות נמוכה: עזים וכבשים.