בכל 10 דקות מת אדם בעולם מכלבת, מעל 50,000 אנשים מתים בשנה מכלבת. ארגון הבריאות הבינ”ל מתיחס אל המחלה כאל בעיה כלל עולמית בעדיפות ראשונה. הכלבת מועברת בעיקר ע”י נשיכה, או ליקוק של אזור חשוף או ריריות (פה, עיניים), או משאיפת חלקיקי רוק באויר משהייה במערות עטלפים נגועים (היו מקרים של הדבקה כתוצאה מהשתלת איברים).

תקופת הדגירה של המחלה היא משבועיים ועד 6 שנים, הממוצע לעומת זאת אצל חתולים וכלבים הוא 2-3 חודשים. הכלבת פוגעת במערכת העצבים המרכזית, המח, וגורמת ברוב המקרים לשיגעון, טרוף של החיה שמתחילה לנשוך ולתקוף כל דבר שניכר בדרכה. ברבע מהמקרים המחלה היא שקטה ובעה”ח פשוט “עייף” רדום, שוכב בצד. 15 ימים לפני הופעת הסימנים החיה כבר מדבקת! אי אפשר לאבחן כלבת בבע”ח בריא או המראה סימנים של אגרסיביות, הדרך היחידה היא ע”י בדיקת המח אחרי המוות, רק בדיקה זו תאמת את חשד הכלבת או תפריך אותו. המחלה קטלנית והמוות אכזרי וכמעט בלתי ניתן למניעה מרגע הופעת הסימנים. כל בעלי החיים בעלי דם חם (כולל גורים!) מהווים סכנה להעברת הכלבת, בעיקר במדינה נגועה (אנדמית),

ישראל הינה מדינה נגועה. המזרח התיכון מאז ומעולם היה נגוע קשות בכלבת המועברת בעיקר ע”י כלבים. גם בישראל, הכלבת היוותה תמיד בעיה קשה לבריאות החיות והאדם. רק בשנים 1994-2004 השועל “החליף” לתקופה קצובה את הכלב כמפיץ עיקרי של המחלה בישראל, אך משנת 2005, הכלב שוב כיכב, כמצופה למדינה במזרח התיכון, כמפיץ העיקרי של הכלבת בישראל. לכלבת אין טיפול, הדרך היחידה להימנע ממנה היא ע”י חיסון של כל היונקים, הרחקת בעלי חיים משוטטים, הימנעות ממגע עם בעלי חיים משוטטים וחיות בר,בעיקר עטלפים, ובמידה והיתה תקיפה (נשיכה או שריטה) מיונק כלשהו (גם אם הוא מחוסן) יש להגיע בדחיפות למרפאות משרד הבריאות לקבלת טיפול מונע.

בארה”ב מזהירים לא לגדל עטלפים באזורי מגורים ולהרחיקם מבתים ובניינים, נכון להיום הכלבת לא התגלתה בעטלפים בארץ, אך הנגיף קיים וכך גם העטלף ולכן הסיכון גבוה. את הטיפול המונע יש להתחיל קרוב כמה שיותר לארוע, כל יום שעובר מסכן את סיכויי הצלחת הטיפול. הטיפול המונע אינו מבטיח ב 100% שהאדם לא ייפתח כלבת במידה והחיה שתקפה אותה היתה חולה, אך ברוב המקרים, כמעט ב100% האדם לא יחלה. לכן יש חשיבות עילאית להתחיל את הטיפול מידית ולא להמתין.

ע”פ הוראות ארגון הבריאות הבינ”ל, בהחלטה האם להתחיל בטיפול או להמתין, אין להתחשב בשאלה האם התקיפה היתה כתוצאה מהתגרות, שכן איננו יודעים מה יכול להחשב באותו הרגע ולכלב הספציפי, כהתגרות ומה לא. כמו כן, בכל מדינה הנחשבת כאנדמית, אין להמתין ולעכב את הטיפול המונע עד שיימצא בעה”ח הנושך, שכן במידה ואכן מדובר בכלבת, סיכויי ההידבקות עולים עם כל יום של עיכוב. יש למצוא את הכלב ולהכניסו להסגר מיידי במידה והכלב לא חולה, מפסיקים את הטיפול המונע, בכל מקרה לא מסתכנים גם אם הכלב מחוסן!

חיסון הכלבים, החתולים והחמוסים הינו הכרחי בכל מדינה עם כלבת. החיסון לא מגן ב100% ולא ל3 שנים למרות הוראות היצרן. הוראות היצרן מתיחסות למצב אידיאלי, בשטח המצב שונה. השנה, 2009, התגלו בצפון הארץ, 3 כלבים שחיו בבית ואשר היו מחוסנים, כחולים בכלבת. בני המשפחה קיבלו טיפול מונע לכלבת. זוהי הסיבה בגללה מתעקש השרות הוטרינרי, שההסגר לא יהיה בבית הבעלים, בכדי להגן בין הייתר, על בעלי הכלב. יש מדינות המאפשרות בידוד בייתי אך זה בשני תנאים:1) שבעה”ח יהיה מבודד לחלוטין מכל חיה (כולל בר) ומאדם (כולל הבעלים). הכלב/חתול יהיו סגורים בכלוב, לא יצאו ברשות הרבים 2) בכל יום יגיע וטרינר עירוני (בכל שעה שיימצא לנכון) לבדוק את בעה”ח על חשבון הבעלים. רוב המדינות דורשות הסגר ל10 ימים, יש כאלו שדורשות הסגר ל 15 ימים.

ארה”ב מתמודדת בשנים האחרונה עם תופעה שלא ציפתה לה, מאחר וכמעט כל הכלבים מחוסנים נגד הכלבת (כלבים משוטטים מומתים בד”כ) ויש הרבה חתולים משוטטים וחתולי בית לא מחוסנים, רוב מקרי הכלבת באדם בארה”ב מחיית בית הוא מהחתול. בישראל ישנן תקנות וחוקים להסדרת ופיקוח על כלבים אך אין התיחסות לחתול, למרות שהמקרה האחרון של אדם שמת בישראל מכלבת היה של אשה צעירה מירוחם, שננשכה ע”י חתול. האשה פנתה לקופ”ח אך שם הרופאים החליטו שחתול לא מעביר כלבת בישראל ולכן היא לא קיבלה טיפול, היא מתה אחרי חודש…

הרבה פעמים נשמעות אמירות נגד פקודת הכלבת שהיא אמנם פקודה ישנה שנכתבה בשנת 1934 ע”י המנדט הבריטי, אך נכון להיום, היא משקפת כמעט בקנאות את הוראות ארגון הבריאות הבינ”ל. ע”פ פקודה זו, אסור לאפשר לכלבים לשוטט, כלב שנשך יש להכניסו להסגר ורק אחרי ההסגר יוחלט אם להחזירו לבעלים או להמיתו (אם הבעלים לא מעוניין בכלב). כלב שננשך ע”י בע”ח נגוע או לא מוכר, מומת או מוכנס להסגר ל 6 חודשים (לפחות) ע”ח הבעלים. הוראות ארגון הבריאות הבינ”ל מאוד נוקשות מאחר ומדובר במחלה חשוכת מרפא לחיות ולאדם. ברגע שכל הכלבים וכל החתולים בישראל יהיו מחוסנים לכלבת, המחלה תהיה נדירה ביותר, כיום, לצערנו, היא נפוצה.