כלבים רבים נגנבים מהכלביות והעמותות שברחבי הארץ, לא אחת גם מתחת לאפם של העובדים במקום. מרבית הגניבות הן של כלבים גדולים וחסונים. ברוב המקרים הגנבים יבצעו פעולה מקדימה שתכליתה לאסוף מידע חיוני אודות המתקן ונקודות התורפה שלו. הם יאתרו את הדרך המהירה, הבטוחה והקלה ביותר להיכנס ולצאת עם ה”שלל”. אז מה אפשר לעשות בכדי למנוע את הגניבה הבאה?

כמה שווים בעיניכם חייי כלב?

הרתעה

אם התקציב שלכם דל, אבל ממש דל, תוכלו להתקין מערך מצלמות שמטרתו להרתיע בלבד. מכיון שהתקנת מערכת במעגל סגור היא לא דבר זול, אפשר להתקין מערכת דמה שתשמש להרתעה בלבד. האפקט שלה הוא גדול מאוד. ה”אורחים” לרוב לא ידעו שמדובר במצלמות דמה ורוב הסיכויים שיחליטו לעזוב את המקום. אז מהי מערכת דמה? אלו הן למעשה מצלמות שעולות כמה עשרות שקלים כל אחת, הן נראות בדיוק כמו מצלמות אמיתיות. תוכלו להתקין אותן במקום בולט, בכניסה למתקן למשל, מעל הכלובים ובנקודות “אסטרטגיות” אחרות. חשוב מאוד – לא מספיק להבריג את המצלמה לקיר. כדאי להוציא מהמצלמה כבל שיכנס לתוך הקיר ולכסות את איזור המצלמה בשכבת טיח על מנת לשוות לה מראה אמיתי יותר, כאילו חוברה למערכת החשמל. עלותן של 5 מצלמות דמה פשוטות יגיע לסכום של 400 ש”ח בערך. בנוסף ניתן להציב שלט במקום בולט עם הכיתוב: “במקום מערכת מצלמות במעגל סגור” או “המקום מצולם”. תוכלו להתקין במקום זרקור שפועל על חיישן תנועה. החיישן יזהה תנועת אדם ויפעיל את הזרקור. זרקור כזה ירתיע יותר מזרקור שעובד באופן קבוע.

התרעה

אם יש לכם תקציב, תשקלו בכל זאת להציב מערכת במעגל סגור, באמצעותה ניתן גם להרתיע וגם להתריע. ישנן היום מערכות פשוטות השולחות התרעה לטלפון על פריצה או פעילות חריגה. אם המערכת מחוברת לאינטרנט ניתן להתחבר אליה מכל מקום בעולם ולצפות בנעשה במתקן. מה שחשוב הוא שבאמצעות מערכת במעגל סגור ניתן לשלוט על שטח המתקן. מסך אחד מפוצל יתן לכם תמונה כוללת על הנעשה בתחומי המתקן ובסביבתו, כולל בשטחים “מתים”, אלו הם שטחים שלא ערים להם בזמן הפעילות השגרתית במתקן. המקום הטוב ביותר להניח את המצלמה הראשונה הוא מול נקודה בה אנשים חייבים לעבור על מנת להכנס למתקן – בשער הראשי למשל.

הטעיה

אם החלטתם בכל זאת להתקין מערכת מצלמות אמיתיות במתקן, כדאי לשקול הצבת מצלמות דמה גלויות ואת המצלמות האמיתיות כדאי להסוות ולמקם הרחק ממצלמות הדמה. ה”אורחים” שלנו ינסו להתחמק ממצלמות גלויות או אפילו להתגבר עליהן (לכסות אותן בבגד או לנפץ אותן). הם יניחו שהשטח נקי, המצלמות האמיתיות לא ינזקו וכך ניתן יהיה לתעד את פעולותיהם של ה”אורחים” כשהם חשופים לחלוטין. אם אין לכם תקציב להחזיק שומר בשעות הלילה, תוכלו להשאיר מכשיר רדיו שיעבוד למשך הלילה ויתן תחושה שיש שומר במקום. בנוסף תוכלו להשאיר אור דולק במבנה מסוים. נורה חסכונית לא תרוקן לכם את התקציב.

מניעה

לעתים פעולות פשוטות יכולות לחסוך המון עגמת נפש ואף להרחיק “אורחים” מהמקום. למשל, את “הכלבים הנחשקים” כדאי להחזיק בכלובים שהגישה אליהם פחות קלה. כלבים חשוב חשוב לסרס ולעקר על מנת להפכם לפחות נחשקים על ידי אנשים עם כוונות פליליות. כדאי גם לידע אם בע”פ או באמצעות שלט כי הכלבים הללו מעוקרים ומסורסים. אם אין לכם יכולת או משאבים להתקין מנעול על כל כלוב, לפחות התקינו אותם בכלובים בהם ישנם כלבים המועדים לגנבה. עשו סריקה בשטח המתקן. זהו פרצות דרכן ניתן להיכנס בנקל ונקודות תורפה עליהן יכולים “אורחים” להתגבר ללא קושי, כמו גדר נמוכה או מקום ממנו ניתן לתצפת על המתקן ולזהות מה מתרחש בתוכו. אם המתקן שלכם מוקף גדר רשת, כדאי להצמיד לגדר (מבפנים) בד יוטה, עדיף בצבע אדמה (חום, בז’). בד יוטה ירוק וזועק יהפוך את המתקן למקום בולט מדי. אפשר אפילו לשתול גדר חי (על פי חוק עזר עירוני גדר חי אינה נחשבת תיחום שטח ללא היתר). אמנם יש לכך יתרון רב, שכן תצפיתנים לא יוכלו לראות מה מתרחש בפנים, אך יש בכך גם חסרון מכיון שגדר אטומה לא תאפשר לכם לראות מה מתרחש מחוץ למתקן ומתי מסתובבים סביבו אורחים לא רצויים. במקרה הזה ההמלצה בסעיף 2 יכולה להועיל מאוד (התקנת מצלמות הצופות אל השטח שמחוץ למתקן). אגב, את אותם כלבים “אטרקטיביים” כדאי לקחת הביתה למשך הלילה עד כמה שניתן ולפזרם בין המתנדבים והעובדים.

מכשול

הקשו על ה”אורחים”. מתחו גדר תלתלית סביב הכלביה – ניתן למצוא גדרות כאלו אפילו במזבלות גדולות ולהשמיש אותן. אם הדבר נראה לכם מוגזם, כדאי שתחשבו שוב כמה שווים בעינכם חיי כלב.

חיזוי

בדרך כלל הפעילות בכלביה היא די שגרתית. ישנן שעות האכלה, רחיצה של תאים, טיפול רפואי, כמובן קיימים גם ימי האימוץ, וישנן השעות המתות. אלו הן השעות בהן כח האדם במתקן יורד למינימום. העובד היחיד במתקן עשוי להיות עסוק בעניינים מסיחי דעת ו”אורח” יכול לנצל הזדמנות זו לגניבה, לכן כדאי דווקא בימים אלו לשים מנעולים על הכלובים במידת האפשר או ליצור תהליך בקרה מסוים. למשל, בימים בהם ישנן שעות מתות, כדאי לנעול את השער הראשי של המתקן גם אחרי כניסת מבקר ולנעול אחר יציאתו. האם זה בסדר שרכבים נכנסים ויוצאים מהמתקן ללא פיקוח? ממש לא! האויב הגדול ביותר שלנו היא השאננות.

זיהוי

לכלביה מגיעים מבקרים מכל מיני סיבות. הרוב מחפשים לאמץ כלב או חתול, יש כאלו שמחפשים כלבים לשמירה ויש את אלו שמגיעים לאסוף מודיעין על הדרך בה ניתן לגנוב את הכלב. את הסוג האחרון כדאי מאוד לזהות. במרבית המקרים הם לא יגיעו לבד. כדאי להתייחס גם למראה ולצורת ההתנהגות. “אורחים” אלו יסיירו בין הכלובים ויחפשו את הכלבים התוקפניים, ינסו לגרות אותם, לבעוט בגדר וכו’. אחד מהם ישאל ויסיח את דעתו של העובד במקום והשני יסייר סביב ויאסוף מידע חיוני – שטחים בהם אין מצלמות, מקומות בהם הגדר נמוכה, היכן ניתן להגיע עם רכב ולצאת במהירות. לעתים הגנבים יגיעו יותר מפעם אחת. הם לא יאמצו אף כלב מן הסתם וכדאי מאוד לחדד את החושים ולשים עין על האנשים הללו.

איתור

מה עושים במקרה ובכל זאת נגנב כלב? אם אין לכם מצלמות במתקן, כדאי לחפש בסביבה. רוב הסיכויים שתמצאו מערך מצלמות במפעל הסמוך, באחד הבתים שבשכונת המגורים הקרובה. כדאי לחפש על ציר הבריחה האפשרי של הגנבים ולאתר מצלמות. אין לדעת מה תגלו שם. כדאי לשחזר את האירועים האחרונים. אילו מבקרים היו במתקן לאחרונה, איך נראו, מה שאלו. לידע מתנדבים ועובדים אחרים במתקן על מנת לחפש קצה חוט. חפשו סימנים בסביבה, אולי הגנבים השאירו משהו מאחור, אמצעי פריצה, משהו אישי, כובע, כפפות וכו’. כדאי לצלם ולתעד את המקום כפי שהוא הושאר לאחר הפריצה. המידע שתאספו יכול לסייע מאוחר יותר בפעולות שיבוצעו על ידי גורמים אחרים לפיענוח המקרה. שתפו במידע עמותות וכלביות אחרות. יכול להיות שתגלו דפוס פעילות שיוביל לקצה חוט כלשהו. פרסמו באתרי מכירות וצרפו תמונה של הכלב. דווחו למשטרה. גם אם נראה לכם שהמשטרה לא תנקוט בצעדים ממשיים לפענוח המקרה, האסמכתא שיש לכם ביד חשובה מאוד לתיעוד האירועים באופן רשמי.

לעתים השקעה קטנה מאוד תחסוך לכם עגמת נפש רבה בהמשך ופעולות רבות שתדרשו לבצע על מנת לאתר את הכלבים שנגנבו. זאת מבלי להזכיר כלל את התחושות הקשות שמתלוות לכך.